Górcső alatt a magyar kommunisták

2024. december 14. 12:15

Sohasem a saját erejükből kerültek az ország élére, hanem mindig külső akaratból, ráadásul rendkívüli körülmények közepette.

2024. december 14. 12:15
null
Gali Máté
Gali Máté

A szerző az MCC Társadalom- és Történelemtudományi Iskolájának kutatótanára

A kommunista ideológia, illetve az annak talaján felépülő diktatórikus rendszer a 20. században kitörölhetetlen nyomokat hagyott Magyarország és a világ történelmében is. Ennek ellenére hazánkban eddig nem született olyan munka, amely kísérletet tett volna a honi kommunista mozgalom és pártok, legfontosabb személyiségek, szerkezeti változások, művek, eszmeáramlatok, továbbá politikai célok tényszerű összefoglalására. A magyar történettudomány nagy adósságát törlesztette most a jeles történész-levéltáros Papp István, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főosztályvezetője A magyar kommunisták 1918–1989 címmel megjelent értékes könyvében.

Fotó: Jaffa Kiadó

A tizennégy fejezetre tagolódó munka a kommunista mozgalom és képviselői történetét az első világháborút megelőző időszaktól, az előbb az 1871-es párizsi kommünben, majd aztán a magyarországi munkásság törekvéseinek megszervezésében tevékeny szerepet vállaló Frankel Leótól kezdve tekinti át. A kötet záró időszaka 1989 októbere, amikor a Magyar Szocialista Munkáspárt tizennegyedik, legutolsó kongresszusán a jelenlévők kimondták az állampárt formális megszűnését és a Magyar Szocialista Párt megalakulását, noha az előd- és utódszervezet között nemcsak személyi vonatkozásban, de a párt jellegét tekintve is nyilvánvaló folytonosság volt.

A szerző szerint a magyar kommunistáknak három nagy nekirugaszkodásuk volt, amikor „a kívülről származó eszme magjait” megpróbálták elvetni a magyar földben. Először 1919-ben, a Közép-Európa első szovjet típusú hatalmának tekinthető Magyarországi Szocialista Szövetséges Tanácsköztársaság alatt. Másodízben 1944–45-től, amikor egy átmeneti időszak után Rákosi Mátyás épített ki elnyomó önkényuralmat. Végül pedig az 1956-os forradalom és szabadságharc vérbe fojtását követően, a Kádár János nevével fémjelzett korszakban, amelynek bő három évtizede során 1956 mindvégig be nem hegedő seb maradt. Ezen hét évtized kezdete és vége között szembeötlő az a hasonlóság, hogy a Kommunisták Magyarországi Pártja szűk társadalmi bázison, döntően értelmiségi közegre támaszkodva született meg, és 1989 őszére is csupán egy aránylag jól körülhatárolható szervezeti keretek között működő értelmiségi réteg maradt meg a radikális kommunista program hívének.

A kötet találóan hívja fel a figyelmet arra, hogy a magyar kommunista mozgalom csakis a trianoni határokon túli magyar kisebbségek körében, valamint az 1919-es proletárdiktatúra bukása után a világ számos országában létrehozott kommunista csoportok történetének alapos feltárását követően válhat teljes egészében megismerhetővé. Az is kijelenthető, hogy a hazai kommunisták legnagyobb deficitje a hatalom megragadásának és gyakorlásának módjából eredt: 

sohasem a saját erejükből kerültek az ország élére, hanem mindig külső akaratból, ráadásul rendkívüli körülmények közepette. 

Jugoszláviával vagy éppen Kínával ellentétben a magyar kommunisták sosem rendelkeztek azzal az alappal, melyet az önerőből hatalomra jutás közös tapasztalata jelenthetett volna számukra.

Hiánypótlónak bátran nevezhető könyvében Papp István példák sokaságával igazolta, hogy a messianisztikus lelkületből fakadó földi megváltást zászlajára tűző mozgalom vágyott céljai rendre éles összetűzésben álltak a hatalomgyakorlás valóságával. S mint minden utópiának, végeredményben a kommunizmusnak is ez volt a legfőbb gyengesége.

Papp István: A magyar kommunisták 1918–1989. Jaffa Kiadó, 2024

 

Összesen 49 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
patikus
2024. december 15. 09:19
Ha már a témánál vagyunk Máté akkor Remélem, hogy a népstadion felfújható medencéjében ezreket ugyanabban a fertőtlenités nélküli csapvízben megkertesztelő Gali Attila Jehova tanú csak névrokonod. (ugye?)
elfújta az ellenszél
2024. december 14. 17:56
A harminckét nevű komenista párt utolsó klónja, a Maszop 1%-on áll a legutóbbi felmérés szerint. Megbukni sem tudtak saját maguktól, ehhez a munkásőr özvegyek új kedvence, a Tiszapeti kellett nekik.
catalina11
2024. december 14. 16:52
Ezen hét évtized kezdete és vége között szembeötlő az a hasonlóság, hogy a Kommunisták Magyarországi Pártja szűk társadalmi bázison, döntően értelmiségi közegre támaszkodva született meg, " hát, igen... "Ez a típus nemcsak nem ismerte a falut, a magyar társadalom legalább háromnegyed részét, de ezt a világot ösztönösen gyűlölte is, mint idegent, ostobát, elmaradottat. .... Ez a kommunista átlagtípus némi részben feleletet ad arra a kérdésre, hogy miért került ki a kommunista vezérkarnak legalábbis 95% a a zsidóságból? Kétségtelen, hogy az általam vázolt minden ízében racionalista és amoralista lelki tipus a zsidóság faji, vagy történelmileg kifejlett átlagtípusával szembetűnő hasonlóságokat mutat: az ösztönélettől és természettől való elváltság, a tradíciók hiánya, a gőgős exluzivitás, a messianisztikus hivatás, az ellenvéleményekkel szembeni türelmetlenség, a materialista hedonika túltengése mindkét típusnál közös" Jászi Oszkár (zsidó) 1920-as évek.
ProletarFC
2024. december 14. 16:35
A honi és nemzetközi burzsujpatkányok komforérzete ennek a Fidesz-kormányak kiemelten az egyik legfontosabb hatalommegtartási és államérdeke (kiszolgáltatottság a nemzetközi nagytőkének), ezért annak a sötét antikommunista söpredéknek, mesterségesen a nyakunkra ültetett a rendszerváltási kezdetekben a tolvajprivatizációból kialakított papcsáki mesterséges-burzsujok kénye kedvének és szaros komfortérzetének érdekében - ezt az állapotot hosszútávon fent kell tartania, akárcsak idetartozi ka teljes Kádár János által kilakított szociális-védőháló szétbaszása is. a magyar szar hugy és foskapitalizmussal
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!